1. elsz
Kezd djn a prbaly!
A yu-gi-oh trading card game jtk a nagysiker japn rajzfilmen alapszik. Most te is rszese lehetsz minden egyes izgalmas kzdelemnek, s mester jtkoss vlhatsz.
A jtkban a legjobb szrakozst a krtyk gy jtse jelenti. A yu-gi-oh trading card game kezd deckjei az els kiadsok, melyek yugi s kaiba kezd deckjeibl llnak. termszetesen a kezd deckben minden megvan ahhoz hogy jtszani tudj, de a kiegszt csomag /booster pack/ krtyival testreszabhatod a krtyidat, hogy sokkal tbb esllyel gyzhess a dnt jtkban.
2. A doboz tartalma
Ez a kszlet a kvetkez ket tartalmazza:
46 jtkkrtya (szrny-, varzs- s csapda krtyk)
1 jtkterep
hivatalos szablyknyv (angol nyelv )
Gy zdj meg rla, hogy a jtkhoz elg nagy helyed legyen 2 jtkterephz s a krtykhoz.
Ha eldnttted hol jtszol mr neki is llhatsz!!!
3. A jtk clja
A yu-gi-oh trading card game clja megnyerni egy meccset az ellenfllel szemben
egy meccs 3 prbajbl ll. Minden krtya kzd az ellenfelvel, mg valaki gy z vagy dntetlen lesz a jtk, ez egy prbaj.
Gy zelem:
Az a jtkos aki:
els knt 2 prbajt nyer,
vagy
egyszer nyert s a kt msik prbaj dntetlen lett,
a meccs nyertese.
dntetlen:
ha a prbajok eredmnyei:
1 gy zelem, 1 veresg, 1 dntetlen
vagy
3 dntetlen
akkor a meccs dntetlen.
4. hogyan nyerhetsz
egy prbaj kimenetelr l a kvetkez szablyok dntenek:
a prbaj elejn minden jtkos 8000 letponttal /life points/ kezd.
az letpontok minden csatban a tmads foka szerint cskkennek. akkor nyertl, ha az ellenfeled letpontja 0. ha viszont az ellenfeled nullzta le a te letpontjaidat, vesztettl.
ha neked s az ellenfelednek egyszerre cskkenik nullra az letereje a prbaj dntetlen
ha brmelyik jtkos deckjb l elfogy a krtya, s nem tud hzni, vesztett. ezrt egy j jtkosnak minden krtya szmt.
ha brmikor egy prbaj kzben a kvetkez krtyk vannak a kezedben azonnal nyertl
Exodia the forbidden one
left leg, right leg of the forbidden one
Left arm, right arm of the forbidden one
5. hogyan kezdd
a deck el ksztse
ez a kezd deck minden krtyt tartalmaz, ahhoz hogy kihvj valakit egy prbajra.
ezek a deck el ksztsnek alapszablyai:
a ’duel deck’-ben / ez a f deck, amibl jtszol/ legalbb 40 krtynak kell lennie, fels hatr nincs.
egy meccsben hasznlhatsz egy msodik paklit is, a neve ’side deck’. a side deck arra j hogy kt prbaj kztt lecserlheted nhny krtydat, gy meccs kzben is vltoztathatod a stratgidat.
kt prbaj kztt brmelyik krtydat lecserlheted a side deck-ben lv kkel, de nem nvelheted a duel deck szmt. ez azt jelenti, hogy krtyt csak lecserlni szabad, simn hozzadni nem.
a side deck-ben pontosan 15 krtynak kell lennie. ez azt jelenti, hogy ha a duel deck-en kvl nincs mg 15 krtyd egyltaln nem hasznlhatsz side deck-et.
figyelem: Ebben a kezd deckben 46 krtya van, teht kell mg 9 krtya, ha side deck-et akarsz hasznlni.
egy meccsben ugyanabbl a krtybl csak maximum 3 lehet mindkt deckben. nem jtszhatsz 4 vagy tbb ugyanolyan krtyval. figyelj a korltozott s a tiltott krtyk szmra is.
a jtk elkezdse
a hivatalos szablyok szerint gy kell egy meccsnek lezajlania:
minden prbaj el tt az ellenfelek kezet fognak.
mindkt jtkos megkeveri a paklijt s tadja az ellenfelnek, hogy is megkeverhesse. vgl minden pakli visszakerl a tulajdonoshoz, s a megfelel mezkre fektetik a paklikat, termszetesen lefordtva. ha fzis szrnyeket is hasznlsz, azokat a ’fusion deck zone’-ra kell helyezni. egy fusion deck kizrlag fzis szrnyekbl llhat. fzis szrnyek kt vagy tbb szrnybl olvadnak ssze a prbaj sorn.
figyelem: A fusion deck krtyit nem szmoljuk hozz a duel deck-hez, teht annak ezen kvl kell 40-nek lennie
mutasd meg az ellenfelednek, hogy pontosan 15 krtyd van a side deck-ben, a krtykat lefordtva is lehet szmolni. ha kt prbaj kztt a side deck-b l krtykat cserlsz a duel deck-be jra meg kell szmolni, hogy ugyanannyi krtyval jtszol-e, mint eltte.
pnzdobssal kell eldnteni, hogy ki kezd. aki nyert a pnzdobsban eldntheti, hogy ki kezdjen. a tbbi prbajnl az el z prbaj vesztese dnti el ki kezd. ha dntetlen volt a prbaj, jra pnzdobs jn.
vgl mindkt jtkos 5 krtyt hz a sajt duel deck-je tetejr l. ha mindkt jtkos 5 krtyt tart a kezben elkezddik a jtk. /folyt. xy. oldal - jtkmenet fzisai/
a prbaj illemszablyai:
miel tt megtanulnd hogyan megy a jtk, fontos hogy tkletesen tudd hogyan mkdik a jtkterep s a klnbz krtyk. ha mr tudod hogyan hasznld a klnbz tpus krtykat, sokkal tbb esjed van gyztesen kikerlni a meccsbl.
a jtkterep
minden krtya, amit kijtszol a jtkterepre kerl. a fenti kp mutatja melyik krtyt hova kell helyezni, a jtk kzben.
a: field card zone: a mez varzskrtykat ide kell kijtszani. csak 1 mez varzskrtyt lehet egyszerre hasznlni. (mez varzskrtya yx. o.)
b: monster card zone: az idzett (felfedett) vagy kijtszott (lefordtott) szrny krtyk kerlnek erre az 5 helyre a f fzis szablyait kvetve (xy. o.)
fontos! csak 5 hely van, teht sszesen 5 szrny lehet a jtkban. jabb szrnyet addg nem lehet elhelyezni, amg nincs szabad hely.
c: Fusion deck zone: ha fzis szrnyekkel jtszol, ide helyezd el a fusion deck-et. (fzis szrnyek xy. o.)
D: graveyard: ha a krtyid megsemmislnek, ide kell helyezned ket felfordtva. a temetben lev szrnyeket az elenfeled brmikor megnzheti. soha ne forgasd t az ellenfeled krtyit krdezs nlkl.
e: spell & trap card zone: varzs s csapdakrtyk aktivlhatk(felfedve) vagy jtszhatk ki(lefordtva)
ezen az 5 helyen, a f fzis szablyai szerint. (xy. o.)
fontos! ez a znn max. 5 krtyt tudsz elhelyezni. ha minden hely foglalt nem tudsz jabb varzs- vagy csapdakrtyt sem elhelyezni, sem aktivlni. ebbe a limitbe beletartoznak a felszerels varzskrtyk, akkor is ha azt az ellensg valamilyen csellel ellened hasznlja a sajt szrnynek. a field card zone ms. az nem tartozik ide.
f: deck zone: ide kerl a duel deck lefordtva. a side decknek nincs helye a jtkterepen.
termszetesen jtszhatsz jtkterep nlkl is. viszont akkor figyelned kell arra, hogy tlthatan rendezd el a krtyidat, hogy az ellenfeled is tudja hogy a te elrendezsedben mi micsoda.
7. a krtyk
sszesen 3 klnbz krtyatpust hasznlunk a yu-gi-oh krtyajtkban: szrny krtyk /monster cards/, varzs krtyk /spell cards/ s csapda krtyk /trap cards/ vannak. ezek a f tpusok, de minden krtyatpusnak klnbz altpusai is vannak. most mg csak olvasd el a klnbz krtyk lerst. ha utna pontosan megismerkedtl a jtk fzisaival, meg fogod rteni, mire j egy-egy krtya specilis kpessge.
FONTOS: ha a szablyknyv egyes szablyai ellentmondanak a krtya lersval, mindig a krtyn lert kpessgek, tulajdonsgok, specilis esetek az rvnyesek.
a jtkban ezeket a kifejezseket hasznljuk!
szrny krtyk
a. norml szrny krtyk (normal monster cards)
alapvet en szrny krtykat hasznlsz, hogy megtmadd az ellenfeled. a szrnykrtykat tpus s a szrnyhz tartoz elementris tulajdonsgok alapjn rendszerezzk.
sszesen 20 tpus s 6 elementris tulajdonsg ltezik. a tpus s az elementris tulajdonsgok hatrozzk meg egy szrny tmad -, s vdekez kpessgt.
egy szrny sszes ereje a szintjt l fgg (a csillagok szma a szrny kpe felett).
a szrny krtyk szne srga.
tpusok: - dragon ( Srkny )
- spellcaster ( mgiahasznl )
- zombie ( zombi )
- warrior ( harcos )
- beast ( ragadoz )
- beast-warrior ( ragadoz harcos)
- winged beast ( repl szrny )
- fiend ( dmon )
- fairy ( tndr )
- insect ( rovar )
- dinosaur ( dinoszaurusz )
- reptile ( hll )
- fish ( hal )
- sea serpent ( tengeri kgy )
- machine ( gp )
- thunder ( villm )
- aqua ( vz )
- pyro ( t z )
- rock ( k )
- plant ( nvny )
elementris tulajdonsg: - eart ( fld )
- water ( vz )
- fire ( t z )
- wind ( szl )
- light ( fny )
- dark ( stt )
a norml szrny krtykra vonatkoz szablyok
a Norml szrny krtyk alapvet en a vdekezsre s tmadsra szolglnak, de lehetnek ldozatok ( ldoz idzs xy. o.) vagy cost effekt rai, de fzis szrny rsze is (fzis szrnyek rszletes lersa kv.).
olvasd el az 1. f fzist (xy. o.), hogyan lehet szrny krtykat hasznlni.
fontos: ha egy 5-s vagy 6-os szint szrnyet akarsz idzni, fel kell ldoznod 1 szrnyet, ha 7-es vagy nagyobb szint szrnyet, 2 szrnyet kell felldoznod. ilyenkor a felldozott szrnyek a temetbe kerlnek.
b. fzis szrny krtyk (fusion monster cards)
Fzis szrnyeket a kezd deckben nem tallsz.
A fzionls azt jelenti, hogy 2 vagy tbb szrnyet ’egybeolvasztasz’ a Polimerization varzskrtyval, hogy egy j szrnyet kapj, amelyet a fzis krtya szimbolizl.
minden fzis krtyn van egy lista, amely lerja melyek azok a szrnyek amelyek szksgesek hozz. a tpus mellett szerepel a fzi sz is. a fzis szrny krtya szne lila.
fzis szrny krtykra vonatkoz szablyok
ha te vagy soron s a kezedben van a polimerization nev varzskrtya, s a fzihoz szksges szrnyek vagy a kezedben, vagy a terepen vannak, vgrehajthatod a fzit egy specilis idzsknt a polimerization krtya aktivlsval.
ha vgbement a fzi vedd ki a fzis szrnyet a fusion deck-b l s helyezd az egyik res monster card zone-ra tmad vagy vdekez pozciba. a szrnyek amelyek a fzihoz kellettek s a polimerization krtya megsemmislnek.
ha egy fzis szrny megsemmisl, a temet be kerl. ha egy fzis szrny visszakerl a kezedbe, tedd vissza a
fusion deck-be.
Figyelem: mivel a fzi egy specilis idzs, a krtyra nem hatnak olyan csapdk mint a ’trap hole’. gyszint mivel specilis, idzni tudsz mg egy norml szrnyet, vagy kijtszhatsz egy msik szrnyet a fzi utn ugyanabban a lpsben.
PLDA:
A ’darkfire dragon’ nev fzis szrnyhz kell 2 szrny. az egyik a kezedben van (pldul a ’petit dragon’), a msik a terepen (a ’firegrass’ nev szrny), s a kezedben van a ’polimerization’ nev krtya. jelentsd be az ellenfelednek, hogy fzit hajtasz vgre, s rakd a polimerization krtyt az egyik res ’spell & trap zone’-ra. vedd ki a ’darkfire dragon’-t a fusion deck-bl s helyezd egy res ’monster card zone’-ra. emlkezz, mivel ez egy specilis idzs, idzhetsz, vagy kijtszhatsz mg egy norml szrny krtyt is. a felhasznlt krtyk ( polimerization, petit dragon, firegrass) a temetbe kerlnek a fzi utn.
fzis deck /fusion deck/:
c. ritul szrny krtyk
ritul szrnyeket a kezd deckben nem tallsz.
a ritul szrny krtya egy specilis szrny, amelyet csak akkor idzhetsz, ha megvan a megfelel ritul varzskrtya s a szksges szrny krtyk, vagy a kezedben, vagy a terepen, hogy vghez vihesd a megfelel ritult. a ritul szrny krtyk szne kk.
figyelem: a ritul szrny krtyk a duel deck-ben vannak, nem a fusion deck-ben ezrt a 40 minimumhoz hozz kell szmolni.
ritul szrny krtykra vonatkoz szablyok
ha te vagy soron, s a kezedben van a ritul szrny krtya s a krtyn feltntetett ritul varzskrtya azon kvl a ritulhoz szksges szrnyek (a kezedben vagy a terepen), vghezviheted a ritult a ritul varzskrtya aktivlsval. kvesd a ritul szrny krtyn lv utastsokat.
ezutn a ritul szrny krtyt el kell helyezni (felfedve) az egyik res monster card zone-ra. minden krtya ami a ritulhoz szksges volt, megsemmisl.
ha egy ritul szrny megsemmisl, a temet be kerl. ha egy ritul szrny visszakerl a kezedbe, nem jtszhatod ki jra, csak akkor ha mgegyszer elvgzed a ritult.
ez is egy specilis idzs, teht a ritul utn idzhetsz, vagy kijtszhatsz mg egy norml szrny krtyt is ugyanabban a lpsben.
d. effekt szrny krtyk
olyan szrny krtyk amelyek valamilyen varzslat birtokban vannak.
az effektek szles vlasztka klnbz tpusokra van osztva, rszletek a kvetkez oldalon.
I. flip (felfordts)
a flip effekt szrnyek egyszer en azonosthatk, a krtya lersban az els sz a flip. a krtya akkor aktivldik, ha a lefordtott krtyt megfordtjuk. a krtya varzs- vagy csapda krtya hatsra, de szrny tmadsakor is aktivldhat. ha ilyen mdon a flip effekt szrnyet megsemmistik, miutn aktivldott, a krtya hatsa mg megsemmists eltt aktivldik.(csata fzis xy. o.)
fontos!! ha egy flip effekt szrnyet simn idznk, nem lefordtva jtszunk ki, a hatsa nem lesz aktivlva.
II. continuous effect (folyamatos effekt)
amg a szrny felfedve van a terepen aktv marad. ha lefordtjuk a lapot a hatsa elmlik.
III. cost effect* (’kltsges’ effekt)
el kell dobnod a krtykat a kezedb l, vagy letpontjaid egy rszt fel kell ldoznod, hogy aktivld a hatst ennek a tpus krtynak. minden krtynak mst ’kltsge’ van ezrt olvasd el a krtya lerst figyelmesen, mieltt hasznlod.
iv. trigger effect (kivlt effekt)
ezek a krtyk akkor aktivldnak, ha kzvetlenl tmadod az ellenfeled letpontjt, vagy teljestettl egy bizonyos felttelt, amely a krtya lersban szerepel.
v. multi trigger effect* (tbbszrs kivlt effekt)
ezek specilis effekt szrny krtyk , amelyeket akkor is aktivlhatod, ha az ellenfeled van soron.
*ilyen effekt szrny krtyk nincsenek a kezd deck-ben.
e. szrny jelkpek
a szrny jelkpeket a szrny krtyk helybe kell hasznlni. a jelkpek egy mez n megjelen szrnyet jelkpeznek, amelyek egy aktivlt krtya eredmnyeknt jelennek meg. mivel nem valdi krtyk, nem tartoznak bele egyik deck-be se. (deck sszelltsa xy. o.)
hasznlj pnzrmt, vagy valami egyszer jellst (feltve, hogy meg lehet fordtani hogy meg lehessen klnbztetni a tmad- vagy vdekez pozcit)szrny jelkpnek.
ha jtszmba kerl a szrny jelkp a monster card zone-ra kerl. ha megsemmisl, egyszer en ki kell venni onnt. hasonlkppen, ha visszakerl a kezedbe valamelyik krtya hatsaknt, ugyangy eltvoltod.
a szrny jelkpek ugyangy cskkentik a monster card zone 5 helyt mint ms szrnyek.
Varzskrtyk
a varzskrtyknak tbb tpusa van. a varzskrtyk csak a f fzisok alatt aktivlhatk vagy jtszhatk ki ( jtkmenet fzisai xy. o.). az egyetlen kivtel ez all a quick-play (gyors) varzskrtyk.
a varzskrtyk tpusait az ikonjaikkal lehet megklnbztetni(lsd a fejezet vgn). a varzskrtyk zld szn ek.
a. norml varzskrtyk (normal spell cards)
a norml varzskrtyknak nincs ikonja. miutn aktivldnak megsemmislnek. akrcsak a ’dark hole’ nev krtya, ltalban elgg ersek.
b. folyamatos varzskrtyk* (continuous spell cards)
ha egyszer aktivltad, a krtya a helyn marad s a hatsa mindaddg rvnyes amg megsemmisl, vagy eltvoltod. ltalban ldoznod kell r valalmit hogy fenntartsd a krtya hatst.
c. felszerels varzskrtyk (equip spell cards)
ezzel a krtyatpussal befolysolhatod a szrnyeid er ssgt. gy kell kitenni ezt a krtyt, hogy le kell fedni vele azt a szrnyet, amelyet ezzel fel akarsz szerelni.
ltalban ez a krtyatpus felfedett szrnyekkel hasznlhat. fel tudod szerelni a sajt vagy az ellensged szrnyt is. nhny esetben bizonyos szrnyek nem szerelhet k fel ezzel a krtyatpussal (lsd a szrny lerst a krtyn).
egy szrnyet tbb krtyval is fel lehet szerelni, de figyelned kell arra, hogy csak 5 zna ll a rendelkezsedre, gyhogy blcsen vlogasd meg, mit hasznlsz.
d. mez varzskrtyk (field spell cards)
ezek a krtyk arra hasznlhatk, hogy megvltoztassk az llapotot a terepen, s ezzel mdostjk az adott jtkos szrnyeinek vd - s tmad kpessgeit. kln helyk van a jtkban /field card zone/. lehet lefordtva is a mezre helyezni s akkor addg nem aktivldnak, mg meg nem fordtjuk.
csak 1 mez varzskrtya lehet aktv egy idben. ha az ellenfeled aktivl egy mez varzskrtyt a te elzleg aktivlt krtyd megsemmisl. NEM TUDSZ kijtszani egy jabb mez krtyt addg, amg meg nem semmisl az ppen aktv egy ’heavy storm’ vagy ms krtya hatsra. ha egy aktv mez krtya megsemmisl, s nem marad aktv mez krtya, a terep visszatr abba az llapotba mikor a jtk elkezddtt.
ha az egyik jtkos mez krtyja le van fordtva, mikor a msik jtkos aktv krtyja megsemmisl, a lefordtott krtya nem vlik aktvv. a mez krtyk csak a jtkos ltal aktivlhatk, soha nem aktivlhatk, mg a msik jtkos van soron.
e. gyors varzskrtyk* (quick-play spell cards)
ez a tpus krtya csata- s brmely f fzis alatt aktivlhat. ha lefordtva jtszod ki a mezn, akkor is aktivlhatod, ha az ellenfeled van soron, mint egy csapdakrtyt. ezek a krtyk is cskkentik a rendelkezsre ll spell & trap mezk szmt, egy res meznek kell lennie az aktivlshoz.
f. ritul varzskrtyk* (ritual spell cards)
ezek a krtyk ritul szrnyek idzshez kellenek. a ritul elvgzse utn a ritulhoz szksges szrny(ekk)el egytt megsemmisl.
*ezek a varzs krtya tpusok nincsenek a kezd deck-ben.
csapdakrtyk
lefordtva kell kijtszani ezt a krtyt, s utna akrmikor aktivlhatod, hogy a krtya lersban szerepl kvetelmnyek teljesljenek. a varzskrtyk tpusait az ikonjaikkal lehet megklnbztetni.
a csapdakrtyk bbor szn ek.
a. norml csapda krtyk (normal trap cards)
ennek a tpusnak nincs ikonja. miutn aktivldik, megsemmisl.
b. hrt csapda krtyk* (counter trap cards)
ezek a csapdk egy szrny idzsekor aktivldnak, vagy azrt hogy, semlegestsk egy csapda- vagy varzskrtya hatst. miutn aktivldik, megsemmisl.
*ez a csapdakrtya tpus nincs a kezd deck-ben.
c. folyamatos csapda krtyk (continuous trap cards)
ezek a krtyk aktivlsuk utn a helykn maradnak s addg aktvak maradnak, mg meg nem semmislnek, vagy el nem tvoltjk a jtkbl.
Krtya jelek:
8. jtkmenet fzisai
a. hzs
ebben a fzisban 1 krtyt kell hznod a duel deck-b l. az a jtkos aki nem tud hzni, mert elfogyott a krtyja, vesztett.
b. kszenlt
ha brmilyen krtya van a jtkban a terepen, amely felttlenl indokolja, hogy megtegyl valamit, el bb azt kell elintzni, csak utna lpj a f fzisba. olvasd el a krtyn mit kell tenned. /pldul: van egy folyamatos csapdakrtya. a neve: the regulation of tribe. ha a krtya jtkban van kivlaszthatsz egy szrnytpust. ez a tpus szrny nem tmadhat meg amg a krtya meg nem semmisl. viszont minden fordulban egy szrnyet fel kell ldoznod azok kzl ami mr a terepen van. ha nem teszed a krtya megsemmisl. ebben a fzisban kell felldoznod azt az egy szrnyet./ha nincs ilyen krtya a jtkban, lpj tovbb az 1. fzisba.
c. 1. f fzis
ebben a fzisban (1) idzhetsz, vagy lefordtva kijtszhatsz egy szrnyet, (2) aktivlhatsz s/vagy lefordtva kijtszhatsz varzskrtykat s (3) llthatsz csapdt. emlkezz, hogy mindenhez korltozott szm mez d van.
ebben a fzisban egy – mr az el z fordulban megidzett - szrny helyzett megvltoztathatod tmadrl vdekezre, vagy fordtva. ha egy krtynak a helyzett megvltoztattad mr nem cserlheted vissza, csak a kvetkez forduldban. a sebzs lpsben elolvashatod hogy a pozcik hogyan befolysoljk a prbaj kimenetelt.
Fontos! nem cserheted a szrny harci helyzett /tmadrl vdekez re, vagy fordtva/ abbana fordulban amelyben idzted vagy kijtszottad.
az 1. fzis vgn eldntheted, hogy tovbblpsz a csata fzisba, vagy tugrasz a befejez fzisba. nem ktelez harcolni. (az a jtkos aki a prbajt kezdi, az els fordulban nem tmadhat.)
I. szrny krtyk idzse, vagy kijtszsa lefordtva
ha te vagy soron, az 1. vagy 2. f fzisban csak 1 szrny krtyt idzhetsz vagy jtszhatsz ki lefordtva.
szrny krtya idzshez, vedd ki a kezedben lv krtyk kzl, s helyezd el az egyik ’monster card zone’ mezn arccal felfel fgglegesen /tmad pozci/. ahhoz hogy kijtsz egy krtyt, vlaszd ki, s helyezd el az egyik ’monster card zone’ mezn vzszintesen lefordtva /vdekez pozci/.
A. norml idzs
ha egy szrnyet varzslat s effektek nlkl idzel, az norml idzs. egy norml idzst egy fordul alatt csak egyszer lehet vghezvinni, az 1. vagy a 2. f fzisban. (emlkezz, hogy csak 5 szrny krtyt hasznlhatsz egyidben.)
figyelem. fontos, hogy a vdekez pozciban lefordtva kijtszott szrnyet nem ktelez megidzni. ha mgis ezt szeretnd, egy ’flip’ idzssel meg lehet idzni.
ldoz idzs
ha a szrny amit idzni akarsz 5-s vagy magasabb szint (a szrny kpe felett a csillagok szma), fel kell ldoznod 1 vagy tbb – terepen lv – szrnyedet, ilyenkor a temetbe kerlnek. ha a szrny amit idzni akarsz 5-s vagy 6-os szint egyet, ha 7-es vagy magasabb szint 2 szrnyet kell ldoznod.
fontos! ha az 5-s vagy magasabb szint szrnyet csak lefordtva kijtszod, idzs helyett, ugyangy ldoznod kell. mshogy mondva nem jtszhatsz ki lefordtva egy 5-s vagy magasabb szint szrnyet, csak azrt hogy ne kelljen ldoznod.
Az ldoz idzs a norml idzs egy fajtja, ezrt egy ldoz s egy norml idzst nem csinlhatsz egy forduln bell.
a norml idzsen kvl mg kt mdszer van szrny idzsre,
a 'flip' idzs s a specilis idzs.
b. 'flip' idzs
az a m velet amikor egy krtyt lefordtott, vdekez pozcibl felfedett, tmad pozciba helyezel t a 'flip' (megfordts). ha szndkosan fordtasz meg egy krtyt s helyezed tmad pozciba az a 'flip' idzs.
egy szrny krtya lefordtva egy mez n nem tekinthet idzettnek, csak akkor ha fel van fordtva. akrhogy is, ha egy lefordtott szrny krtya egy tmads eredmnyeknt, vagy egy msik krtya hatsaknt fordult felfel, az nem tekinthet 'flip' idzsnek. nem csinlhatsz flip idzst egy krtyval ugyanabban a fordulban, amelyben kijtszottad.
a flip idzs nem tekinthet norml idzsnek, ezrt egy forduln bell 1 norml idzsen kvl 1 vagy tbb 'flip' idzst is vgrehajthatsz. ha tbb lefordtott szrnyed van, annyi 'flip' idzst csinlhatsz amennyit akarsz, de emlkezz, hogy 1 krtya pozcijt 1 fordul alatt csak egyszer vltoztathatod meg.
c. specilis idzs
ha egy j szrnyet fzival, ritulval, varzslattal, csapdval vagy szrny effektel helyezel a mez re, az specilis idzs.
a specilis idzs nem norml idzs, ezrt megismtelhet ugyanabban a fordulban. pontosan kvesd a krtykon lv utastsokat, ha specilis idzst hajtasz vgre.
II. varzs-, vagy csapda krtya aktivlsa vagy kijtszsa lefordtva
tbb varzs- s/vagy csapdakrtyt tudsz 1 fordul alatt jtkba vinni, feltve ha van szabad mez . 1 jtkosnak egyidben csak 5 varzs- s/vagy csapdakrtyja lehet a jtkban.
egy varzskrtyt lehet aktivlni /felfel fordtva/ vagy csak kijtszani /lefordtva/. ha egy varzskrtya felfordtva van elhelyezve, azonnal aktivldik.
egy csapdakrtyt csak lefordtva lehet elhelyezni.
ttekints:
hogyan irnythatod az ellenfl szrnyt
bizonyos varzs- s csapdakrtyk hatsra irnythatod az ellenfeled egyik szrnyt. ha ez trtnik a kvetkez k a szablyok:
ha tvetted az uralmat az ellenfeled egyik szrnye felett, vedd t a krtyt a sajt mez dbe.
ha egy lefordtott szrnyet uralsz, amely flip effektel rendelkezik s az ellenfeled jtszotta ki, a krtya flip effektjt aktivlhatod, ha felfordtod a krtyt s gy rvnyesl az effekt, mintha te lennl a krtya tulajdonosa.
a szrny amit uralsz elfoglal egy helyet a maximum 5-b l, ezrt nem veheted t az uralmat az ellenfeled szrnye felett, ha nincs tbb helyed.
ha a szrny fel volt szerelve, akkor a felszerels krtyk az ellenfeled mez jn maradnak, gy tle veszik el a helyet, viszont a szrnyet felszerelssel egytt hasznlhatod. mshogy mondva, teljesen mindegy hogy a felszerelt szrny kinl van, a szrny felszerelse megmarad.
a te uralmad alatt lv szrnyeket ugyangy hasznlhatod, mint a sajt krtyidat. vdekezsre, tmadsra, ldozatnak. ha viszont a krtya megsemmisl vagy felldozod, az ellenfl temetjbe kerl.
ha megvltoztatod az urallt szrny pozcijt, s visszakerl az ellenfeledhez, a krtynak abban a pozciban kell maradnia, amiben a te befejez fzisodban volt.
d. csata fzis
ha befejez dtek az elkszletek a tmadsra az 1. f fzisban, tlpsz a csata fzisba. ha nem akarsz tmadni, tugorhatsz a befejez fzisba.
emlkezz, a prbajt kezd jtkos az els fordulban nem tmadhat.
csata fzis rvid ismertet tblzat
kezd lps |
jelentsd be, hogy tmadni fogsz. te s az ellenfeled hasznlhattok gyors varzs s/vagy csapdakrtykat. |
harc |
nevezd meg a szrnyet amellyel tmadsz, s nevezd meg a szrnyet, amelyiket meg akarod tmadni. te s az ellenfeled hasznlhattok gyors varzs s/vagy csapdakrtykat. |
sebzs |
szmoljtok ki a szrnyek sebzst. ha egy szrnynek flip effektje van, azonnal alkalmazztok a szmols utn. akrhogy is, egy flip effekt nem rvnyesl mr megsemmislt szrnyekre. |
befejez lps |
elemezzetek minden csatt, ha kell a csata harc s sebzs lpseinek ismtlsvel, ahnyszor csak szksges. ezutn jelentsd be a csata fzis vgt. te s az ellenfeled hasznlhattok gyors varzs s/vagy csapdakrtykat. |
I. kezd lps
jelentsd be, hogy tmadni fogsz. gyors varzs s/vagy csapdakrtykat mg mindketten hasznlhattok.
II. harc
a sajt forduljban minden jtkos egyszer tmadhat, az sszes tmad pozciban lv szrnyvel.
a tmad jtkos kivlaszt egyet a tmad pozciban lv szrnyei kzl, s kivlasztja az ellenfele egyik szrnyt clpontnak. a jtk azonnal a sebzs lpssel folytatdik, majd visszatr a harc lpsbe, ha a tmad jtkos egy msik szrnnyel is tmadni akar. ha az ellenflnek nincs tbb szrnye, a tmad szrny kzvetlenl az ellenfl letpontjt tmadja. (kzvetlen sebzs xy. o.)
egy tmad pozciban lv szrnynek nem ktelez tmadnia. ha egy szrny mr tmadt, nem lehet vd pozciba helyezni, csak a kvetkez fordulban. te s az ellenfeled hasznlhattok gyors varzs s/vagy csapdakrtykat is.
az jrajtszs szablyai
III. sebzs
ebben a lpsben a jtkosok sszeszmoljk a szrny tmadsbl add sebzst. ha a tmads hatsra egy szrny megsemmisl, az t birtokol jtkos temetjbe kerl.
a sebzst gy kell kiszmolni, mint ahogy ez itt le van rva. a sebzs kzben csak gyors varzskrtyk s csapdakrtyk aktivlhatk, ezek egy szrny tmad- vagy vdekez kpessgt megvltoztatva mdosthatjk a sebzst ezrt csak a krtyk aktivlsa utn lehet a sebzst kiszmolni.
az ellenfl mgegyszer tmadhat egy msik szrnnyel is, ebben az esetben ezt isd meg kell vrni a szmols el tt.
srls kiszmtsa:
a. ha az ellenfl szrnye tmad pozciban van.
ha egy tmad pozciban lev szrnyet tmadsz, ssze kell hasonltani a kt szrny tmadsi erejt.
tmad atk-ja > ellenfl atk-ja
tmads eredmnye:
az ellenfl szrnye megsemmisl
sebzs:
ki kell vonni egymsbl a kt szrny tmaderejt(nagyobb bl kisebb) az eredmnyt le kell vonni az ellenfl letpontjbl
tmad atk-ja = ellenfl atk-ja
tmads eredmnye:
dntetlen, a szrnyek megsemmistik egymst.
sebzs:
a jtkosok letpontjai maradnak
tmad atk-ja < ellenfl atk-ja
tmads eredmnye:
a tmad szrny megsemmisl.
sebzs:
ki kell vonni egymsbl a kt szrny atk-jt(nagyobb bl kisebb) az eredmnyt le kell vonni a tmad letpontjbl.
b. ha az ellenfl szrnye vdekez pozciban van:
ha egy vdekez pozciban lev szrnyet tmadsz (lefordtott vagy fggleges) ssze kell hasonltani a tmad szrny atk-jt a vdekez szrny def-vel.
tmad atk-ja > ellenfl def-e
tmads eredmnye:
a vdekez szrny megsemmisl.
sebzs:
a jtkosok letpontjai maradnak.
tmad atk-ja = ellenfl def-e
tmads eredmnye:
nem trtnik semmi, megmarad mindkt szrny.
sebzs:
a jtkosok letpontjai maradnak.
tmad atk-ja < ellenfl def-e
tmads eredmnye:
nem trtnik semmi, megmarad mindkt szrny.
sebzs:
ki kell vonni az ellenfl def-b l a tmad atk-jt. az eredmnyt le kell vonni a tmad letpontjbl.
c. kzvetlen sebzs: ha az ellenflnek nincs szrnye
a tmad szrny atk-jt ki kell vonni az ellenfl letpontjbl.
plda a harc s sebzs lpsekre.
a sebzs lps befejezse utn a tmad jtkos visszatrhet a harc lpshez, vlaszthat egy msik szrnyet, s j harcba kezdhet. emlkezz, hogy minden tmad pozcij szrnny fordulnknt csak egyszer tmadhat. a jtkos annyiszor megismtelheti a fenti lpseket, ahny tmadkpes szrnye van.
IV. befejez lps
ha mr minden csatnak vge a jtkos bejelenti a csata fzis vgt.
E. 2. f fzis
ha a csata fzisnak vge, a 2. f fzis kvetkezik.
ugyangy mint az 1. f fzisban kijtszhatsz/aktivlhatsz/idzhetsz szrnyeket, csapda s varzskrtykat.
f. befejez fzis
jelentsd be, hogy vge a forduldnak. ha a kezedben tbb mint 6 krtya van, rakj annyit a temet be, hogy csak 6 maradjon /mindegy melyiket/. ezutn az ellenfeled elkezdi az forduljt a hzssal.
g.a prbaj vge
ismteljtek meg a fzisokat a-tl f-ig felvltva, mg valaki eleget nem tesz a gy zelem feltteleinek. |